Tradície ako podstata národa

29. apríla 2013, berylka, Nezaradené

Nedávno môj pobyt v Seville prekročil dĺžkou 2 mesiace a ja som mala medzitým dostatok času zabývať sa tu a spadnúť do každodenného stereotypu. Okrem chodenia do školy a na španielsky kurz, alebo občas nejaký výlet mimo mesta, či párty, som mala to šťastie, že som mohla zažiť dve rýdzo španielske fiesty.

Prvou a nie menej dôležitou bola Semana Santa, u nás inak známa ako Veľká noc. Táto udalosť trvá celý týždeň, počnúc pondelkom, po Kvetnej nedeli, a končiac Veľkonočnou nedeľou. (Chvalabohu, nemajú tu zvyk polievať nevinné dievčatá studenou vodou.) Počas tohto týždňa každý deň, približne od jednej hodiny poobede do skorých ranných hodín, prechádza ulicami, z jednej strany mesta na druhú, niekoľko alegorických sprievodov. V každom sprievode máte možnosť vidieť ľudí odetých do rôznofarebných hávov so špicatou kuklou na hlave a dlhou sviečkou v rukách. Ak som správne pochopila, každý jeden z nich si môže niečo priať v modlitbe a následne za jej splnenie kráča v tomto sprievode. Popri tom, by mala dodržiavať tri základné pravidlá: zúčastniť sa celého pochodu, počas neho nejesť a nepiť a kráčať bosý. Avšak mnohokrát je možné vidieť ako sa tieto pravidlá nedodržiavajú až tak striktne, pravdepodobne kvôli veľkej účastí detí. Súčasťou sprievodu sú aj obrovské alegorické vozy zobrazujúce časti Ježišovho života, alebo Macarena – zobrazujúca trpiacu Pannu Máriu – nesené mužmi v pomalom tempe ulicami Sevilly.

 

Celá Semana Santa je sprevádzaná zvláštnou živou orchestrálnou hudbou, ktorá sprievody dokonale dopĺňa a množstvom ľudí v uliciach, čo celkovo vytvára neobyčajný spirituálny a kultúrny zážitok.

 

 

Druhou fiestou, ktorú som mala možnosť okúsiť, bola Feria de Abril alebo pre Španielov privítanie jari po zime. Patrí medzi podobné podujatia, ktoré sa konajú po celej Andalúzií, je z nich však najväčšia a najznámejšia. Tak isto ako Semana Santa trvá celý týždeň. Začína sa v noci z pondelka na utorok, kedy sa celé mesto o polnoci zhromaždí aby videlo ako sa rozsvieti areál a s ním hlavná brána Ferie – Alumbrado. Následne v priebehu dní máte možnosť vidieť nefalšované býčie zápasy a v celom meste tradičné zdobené koče, ťahané záprahom štyroch nádherných andalúzskych koní. Typické pre Feriu sú ženy oblečené v tradičných rôznofarebných šatách, s obrovskými kvetmi a farebnými hrebeňmi vo vlasoch. V areály nájdete typické „Casetas“ – každú ozdobenú inak, plné španielskej hudby, jedla a pitia, sprevádzané tancom, hlasom gitár a zvukom typických kastanet. V týchto dňoch žije mesto viac než obvykle, je plné farieb, radosti a samozrejme turistov. Feria je následne v nedeľu ukončená veľkolepým ohňostrojom.

Hoci ako turista možno nechápem pravú podstatu španielskych tradícií, bolo nádherné vidieť španielsky temperament zblízka a mať možnosť zažiť pravú španielsku fiestu na vlastnej koži.